Watykan: W 2023 r. zabito 20 katolickich misjonarzy
Jak podaje watykańska agencja Fides, wśród nich był jeden biskup, ośmiu księży, dwóch braci zakonnych, jeden seminarzysta, jeden nowicjusz i siedmiu świeckich misjonarzy.
Śmierć misjonarzy
Według podziału kontynentalnego, w tym roku największa liczba została odnotowana w Afryce, gdzie zginęło 9 misjonarzy: 5 księży, 2 zakonników, 1 seminarzysta, 1 nowicjusz. W Ameryce Południowej i Północnej zamordowano 6 misjonarzy: 1 biskupa, 3 księży, 2 świeckich. W Azji zginęło 4 świeckich. W Europie hiszpański szewc Diego Valencia został zabity maczetą przez młodego Marokańczyka. W najwyraźniej motywowanym religijnie ataku w południowo-hiszpańskim mieście portowym Algeciras, ksiądz i trzech innych wiernych również zostało rannych, niektórzy z nich poważnie.
Według Fides, od 1990 r. zginęło łącznie 1168 księży, zakonników, świeckich i biskupów, w tym 248 misjonarzy zabitych podczas ludobójstwa w Rwandzie w 1994 r. W ostatniej dekadzie każdego roku zamordowano ok. 25 misjonarzy.
Podobnie jak w poprzednich latach, Fides używa terminu "misjonarz" w odniesieniu do wszystkich ochrzczonych, uznając, że "na mocy otrzymanego chrztu każdy członek Ludu Bożego stał się uczniem-misjonarzem".
Wzrasta przemoc wobec chrześcijan
Jak przypomina międzywyznaniowa agencja pomocowa Open Doors, co siódmy chrześcijanin na świecie jest prześladowany, a szykany i często otwarta przemoc wobec nich obecnie rośnie.
W 50 krajach aktualny Światowy Indeks Prześladowań międzynarodowej agencji pomocy prześladowanym chrześcijanom zarejestrował ponad 360 milionów chrześcijan narażonych na wysoki lub skrajnie wysoki stopień prześladowań i dyskryminacji.
W wyniku przemocy coraz więcej chrześcijan żyje w izolacji, niepewności i strachu, że zostaną zaatakowani. Spirala przemocy ma również reperkusje dla całych społeczeństw i przyszłych pokoleń, ostrzegła działająca od 1955 roku agencja pomocy.